Sklepy i bary raczej nie unikną kas fiskalnych
Przedsiębiorcy, których obroty detaliczne w 2012 r. były wyższe niż 20 tys. zł, od 1 marca tego roku muszą zacząć wydawać klientom paragony. Dotyczy to m.in. placówek handlowych i lokali gastronomicznych.
Obowiązek zainstalowania kasy pojawi się przy miesięcznej sprzedaży na poziomie tylko 1700 zł.
Tradycją już jest, że rozporządzenia dotyczące zwolnień z obowiązku posiadania kas fiskalnych mają ograniczony w czasie okres obowiązywania. Dotychczasowe rozporzą-
dzenie regulowało te zagadnienia tylko do końca 2012 r. Od 1 stycznia zostało ono zastąpione rozporządzeniem ministra finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (DzU z 11 grudnia 2012 r., poz. 1382). Ono również ma ograniczony czasowo horyzont obowiązywania. Co istotne, ponownie jest to okres dwóch lat.
Wprowadza to pewną stabilizację dla firm sprzedających towary lub świadczących usługi dla odbiorców detalicznych. Warto bowiem przypomnieć, że do końca 2010 r. co roku wydawane było nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas fiskalnych.
W nowych rozporządzeniach największe emocje budziły zmiany w załączniku, gdzie wskazane są czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania. Tym razem tak nie jest. To dlatego zlikwidowano jedynie zwolnienie dla podatników świadczących usługi szkół jazdy. Jeśli więc przedsiębiorcy je świadczący nie będą mogli korzystać z innego zwolnienia (np. opartego na limicie obrotów), to usługi te trzeba będzie ewidencjonować na kasach fiskalnych.
Niższy limit...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta