Kontrola biznesowa potwierdzi autentyczność i integralność faktury
Od 1 stycznia nie jest wymagana formalna, pisemna zgoda odbiorcy, w formie papierowej lub mailem, na otrzymywanie dokumentów zakupu drogą elektroniczną. Akceptacja może być wyrażona przez odbiorcę nawet ustnie.
Ernest Frankowski Wojciech Abel
Rok 2013 miał być rokiem dużych zmian w przepisach o VAT. W toku prac legislacyjnych, wejście najbardziej istotnych, nowych przepisów zostało jednak przesunięte na kwiecień 2013 r. i styczeń 2014 r. Tym niemniej, są pewne obszary uregulowań VAT, z którymi podatnicy muszą zmierzyć się już od początku 2013 r. Obszarem takim są faktury elektroniczne.
Nowe uregulowania dotyczące faktur i e-faktur są wprowadzone w celu ostatecznego dostosowania polskich przepisów w tym zakresie do wymogów Unii Europejskiej. Co do zasady zmiany te mają także ułatwić stosowanie e-faktur przez podatników. Spróbujemy ocenić czy rzeczywiście nowe przepisy upowszechnią zastosowanie faktur elektronicznych w praktyce.
Zmiany wynikają z nowego rozporządzenia ministra finansów z 20 grudnia 2012 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (DzU z 2012 r., poz. 1528).
W dowolny sposób
Od 1 stycznia nie jest już wymagana formalna, pisemna zgoda odbiorcy, w formie papierowej lub elektronicznej, na otrzymywanie faktur drogą elektroniczną. Wymianę e-faktur dopuszcza zgoda wyrażona przez odbiorcę w dowolnej formie, przykładowo ustnie lub nawet poprzez tzw. dorozumianą akceptację. Z praktycznego punktu widzenia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta