Jak zmieniły się zasady fakturowania
Na fakturach potwierdzających zakup paliwa nie trzeba już podawać numeru rejestracyjnego samochodu. Na dokumencie sprzedaży na kwotę nieprzekraczającą 450 zł brutto liczbę danych ograniczono do minimum
To przykłady nowych ułatwień dla przedsiębiorców. Wynikają one z rozporządzenia ministra finansów z 11 grudnia 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DzU z 18 grudnia, poz. 1428).
Przy zmianach regulacji dotyczących takich czynności jak wystawianie faktur istotne znaczenie mają przepisy przejściowe. Nowe zasady fakturowania będziemy stosować wyłącznie do czynności dokonanych po wejściu w życie nowelizacji, czyli od 1 stycznia 2013 r. Jeśli daną czynność wykonaliśmy całkowicie (wtedy można ją uznać za dokonaną) w 2012 r., fakturę wystawimy według dotychczasowych przepisów.
Dwa systemy
Faktury korygujące i duplikaty wystawiane od stycznia 2013 r. będziemy już wystawiać na nowych zasadach. Może stać się to zmorą informatyków, bowiem co najmniej do końca stycznia 2013 r. system powinien potrafić wystawić faktury według dwóch różnych zasad.
Dla dużej części podatników nie powinien to jednak być problem. Niektóre zmiany mają bowiem nieistotny charakter, np. to, że faktura będzie po prostu fakturą, a nie „Fakturą VAT”. Jeśli nie zmienimy stosowanego wzoru, faktura nadal będzie prawidłowa. Przepisy wyznaczają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta