Firmy potrzebują nowych technologii łupkowych
PGNiG liczy, że do 2015 r. uda się opracować i przetestować przynajmniej jedno krajowe rozwiązanie związane z poszukiwaniami i wydobyciem ropy i gazu.
W pierwszym konkursie, na dofinansowanie projektów dotyczących nowych technologii związanych z poszukiwaniami i wydobyciem gazu łupkowego, złożono 22 wnioski na kwotę 165 mln zł. Mają one umożliwić realizację prac o wartości ponad 314,5 mln zł. Pierwszy nabór zakończył się 22 listopada. Obecnie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które ocenia pod względem merytorycznym złożone wnioski, jest po I etapie oceny formalnej i nie podaje, kto konkretnie je złożył i co zawierają. – Zgodnie z obowiązującą procedurą listę podmiotów opublikujemy na naszej stronie dopiero po jej zakończeniu. Szacujemy, iż nastąpi to za mniej więcej trzy tygodnie – informuje Paweł Kurzyński z NCBR.
Po co inwestować w krajowe technologie?
Program „Blue Gas – polski gaz łupkowy" (taka jest oficjalna nazwa konkursu na pozyskanie nowych technologii) został powołany do życia na podstawie umowy zawartej pomiędzy NCBR (agencja ministra nauki i szkolnictwa wyższego) a Agencją Rozwoju Przemysłu (spółka w 100 proc. zależna od Skarbu Państwa)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta