Zmiana kontrahenta nie powoduje przekształcenia charakteru umowy
W przypadku cesji umowy leasingu operacyjnego na rzecz nowego korzystającego, warunki przewidziane przez ustawę o CIT do uznania jej za leasing operacyjny należy weryfikować od dnia cesji
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 13 listopada 2012 r. (IPPB3/ 423-616/12-2/GJ).
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie leasingu pojazdów samochodowych oraz maszyn. W umowach tych występuje jako finansujący (leasingodawca). Zawierane przez niego umowy kwalifikowane są na gruncie ustawy CIT jako umowy leasingu operacyjnego.
Oznacza to, że umowy te są zawierane na okres stanowiący co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji przedmiotów leasingu, a jednocześnie suma ustalonych w umowach opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej przedmiotu leasingu.
W okresie trwania niektórych umów leasingu dochodzi do zmiany osoby korzystającego (tj. zmiany podmiotowej w drodze umowy cesji). Podatnik zadał pytanie, czy po zmianie korzystającego nadal powinien traktować umowę jako umowę leasingu operacyjnego w rozumieniu art. 17b ust. 1 ustawy o CIT, pomimo, że na moment zmiany korzystającego okres pozostający do zakończenia umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta