Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wszczęcie sporu ze skarbówką nie grozi zwiększeniem podatku

04 stycznia 2013 | Poradnik dla podatników | Anna Wancio

Organ odwoławczy nie może już zwrócić sprawy w celu dokonania wymiaru uzupełniającego. Do końca 2012 r. mógł tak postąpić, gdy stwierdził, że zobowiązanie podatkowe zostało ustalone lub określone w wysokości niższej niż to wynika z przepisów

Uprawnienie takie przysługiwało organowi odwoławczemu także wtedy, gdy uznał, że kwota zwrotu podatku została zawyżona.

Wynikały one z art. 230 § 1 ordynacji podatkowej >patrz ramka. Z końcem 2012 r. został on uchylony na podstawie art. 6 pkt 5 ustawy z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (DzU z 30 listopada poz. 1342). Zmiana ta istotnie zwiększa ochronę interesów podatnika w postępowaniu odwoławczym.

Zakazy orzekania na niekorzyść

Tryb procesowy przewidujący wymiar uzupełniający przez lata uznawany był za „ciche” złamanie jednej z najistotniejszych gwarancji procesowych strony istniejących w postępowaniu odwoławczym: zakazu reformationis in peius. Zasada ta nie pozwala na pogorszenie sytuacji zainteresowanego w wyniku rozstrzygnięcia zapadłego w postępowaniu odwoławczym, które zostało wszczęte na jego wniosek.

W ordynacji podatkowej zakaz ten znajduje odzwierciedlenie w art. 234. Zgodnie z nim, organ odwoławczy nie może wydać decyzji na niekorzyść strony odwołującej się, chyba że zaskarżona decyzja rażąco narusza prawo lub interes publiczny.

Istniejąca do tej pory instytucja wymiaru uzupełniającego pozwalała jednak organom skarbowym na pogarszanie sytuacji podatnika na etapie postępowania odwoławczego. Organy odwoławcze nie mogły co prawda same podwyższyć wysokości zobowiązania podatkowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9427

Wydanie: 9427

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament