Oficjalne wyjaśnienia resortu finansów niczego nie tłumaczą
Wejście w życie III ustawy deregulacyjnej powoduje, że rozliczenia podatkowe staną się bardziej skomplikowane. W prawidłowym stosowaniu nowych regulacji nie pomaga także komunikat zamieszczony na ministerialnej stronie.
1 stycznia weszła w życie ustawa z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (DzU z 2012 r., poz. 1342). Wprowadza ona duże zmiany w sposobie ujmowania kosztów uzyskania przychodów w zależności od zapłaty za fakturę lub jej braku.
Celem ustawodawcy było przeciwdziałanie zatorom płatniczym. W środowisku doradców podatkowych panuje jednak przekonanie, że skutek będzie odwrotny do zamierzonego. Obciążenia administracyjne wzrosną, a jedynym beneficjentem zmian będzie budżet państwa. Dodatkowo, niska jakość wprowadzanych przepisów i krótkie vacatio legis dopełniają czarny obraz zmian.
Których kwot to dotyczy
Ministerstwo Finansów, wypełniając lukę, jaką stworzył brak przepisów przejściowych w omawianej ustawie, wydało 20 grudnia 2012 r. komunikat (http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/komunikaty – „Nowe przepisy w podatkach dochodowych przeciwdziałające tzw. zatorom płatniczym").
Ogłoszono w nim, że nowe przepisy (art. 24d ustawy o PIT oraz art. 15b ustawy o CIT) należy stosować do tych kwot, wynikających z faktury lub innego dokumentu, które zostały zaliczone do kosztów podatkowych od 1 stycznia 2013 r. Dlaczego nie zapisano tego w ustawie? Nie wiadomo....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta