Ulga na złe długi prostsza niż dotychczas
Taka ogólna zasada wynika z nowelizacji ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2013 r. Zmiany w tzw. uldze na złe długi w VAT zostały wprowadzone ustawą z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (DzU z 30 listopada poz. 1342).
Z nowego brzmienia art. 89a ust. 1 ustawy o VAT wynika, że podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium Polski w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Dotyczy to także sytuacji, gdy kontrahent zalega z częścią zapłaty. Wtedy wierzyciel ma prawo obniżyć podstawę opodatkowania o niezapłaconą część długu (odpowiednio zmniejsza również podatek należny).
Muszą być spełnione warunki
Uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności nie jest trudne. Wystarczy, że wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze (art. 89a ust. 1a ustawy o VAT).
Wierzyciel może skorzystać z ulgi na złe długi tylko wtedy, gdy spełnione są warunki określone w art. 89a ust. 2 ustawy o VAT.
Po pierwsze dostawa towaru lub świadczenie usług musiały być dokonane na rzecz podatnika, o którym mowa
w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta