Księgi w pytaniach i odpowiedziach
Obcokrajowiec, który założył w Polsce firmę, ma obowiązek prowadzić pełną księgowość bez względu na wielkość przychodu. Zasada ta nie dotyczy obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej
Ustawa o rachunkowości nakłada obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych na – między innymi – osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz spółdzielnie socjalne, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro.
Przedsiębiorcy mają czasem wątpliwości, czy mogą dobrowolnie przejść na pełną księgowość, jeśli forma prawna i określone ustawowo limity nie obligują do prowadzenia ewidencji w tej formie.
Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na to, a także inne pytania wynikające z przepisów ustawy o rachunkowości, które zgłaszają Czytelnicy.
Przedsiębiorca z UE tak jak krajowy
- Czy firma prowadzona w Polsce przez obcokrajowca musi prowadzić księgi rachunkowe? Czy ma to znaczenie, że obcokrajowiec pochodzi z kraju Unii Europejskiej czy z kraju spoza Unii?
Obcokrajowiec, czyli osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego, jest w świetle ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej osobą zagraniczną, zobowiązaną – w myśl art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości – do prowadzenia ksiąg rachunkowych bez względu na wysokość przychodu netto osiągniętego przez tę osobę z prowadzonej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta