Należne pieniądze odbierze rodzina
Po śmierci pracownika świadczenia, których nie pobrał, trzeba wypłacić jego najbliższym. Gdy nie ma uprawnionych, wchodzą one w skład masy spadkowej
Po śmierci pracownika po stronie pracodawcy pozostają zwykle zobowiązania w zakresie wypłaty należnego mu wynagrodzenia, ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, jak również innych należności ze stosunku pracy lub z ubezpieczeń społecznych (zasiłki). Na ogół też szef ma obowiązek wypłacenia odprawy pośmiertnej uprawnionym członkom rodziny zmarłego, a często uprawnieni do niej to małoletnie dzieci.
- Komu wypłacić zasiłek chorobowy za 12 dni stycznia 2013 r. po śmierci pracownicy i komu wysłać jej PIT (jesteśmy płatnikiem zasiłków)? Oprócz zasiłku musimy też wypłacić należny ekwiwalent za urlop wypoczynkowy niewykorzystany przez zmarłą i odprawę pośmiertną. Najbliższymi członkami rodziny kobiety jest jej mąż oraz niepełnoletnia, 16-letnia córka. Komu w tej sytuacji należy wypłacić wskazane należności – czy w całości mężowi, czy też po 50 proc. córce i mężowi zmarłej? Jak należy opodatkować wszystkie te świadczenia? Czy naliczać jakiekolwiek koszty uzyskania przychodu i w jakiej rubryce PIT-11 je wykazać? – pyta czytelniczka.
Jak stanowi art. 631 kodeksu pracy, z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. Prawa majątkowe z tego tytułu przechodzą, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby zmarłego, które spełniają warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta