Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sądy nie są od poprawiania przepisów

04 lutego 2013 | Prawo | Aleksandra Tarka
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa

Antoni Hanusz. O rozstrzyganiu sporów sądowych z fiskusem, opodatkowaniu spółek komandytowo-akcyjnych oraz powodach zmian przepisów mówi sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego w wywiadzie z Aleksandrą Tarką.

Temat opodatkowania spółek komandytowo-akcyjnych wzbudzał i wciąż wzbudza emocje. Dla wielu firm ta forma prowadzenia działalności stała się idealnym sposobem na optymalizację podatkową. Ostatnio pojawiają się opinie, że orzecznictwo nierówno traktuje akcjonariuszy będących osobami prawnymi i fizycznymi.

Antoni Hanusz: Rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych w sprawie opodatkowania dywidendy akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej będącego osobą prawną rozstrzygnęła uchwała z  16 stycznia 2012 r., sygn. II FPS 1/11. Uchwała ta ze względu na różnice w regulacjach dotyczących PIT i CIT nie rozwiązuje jednak kwestii  opodatkowania dywidendy akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej będącego osobą fizyczną. Różnice w orzecznictwie sądów administracyjnych w opodatkowaniu dywidendy akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej będącego osobą fizyczną dotyczą natomiast źródła przychodów podatkowych z tytułu dywidendy, momentu uzyskania tego przychodu oraz odprowadzania przez akcjonariusza zaliczek na podatek.

Co na to sądy?

Sądy administracyjne przychody z dywidendy kwalifikują bądź jako przychody z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, bądź z innych źródeł, lub też jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z kolei moment uzyskania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9453

Wydanie: 9453

Spis treści
Zamów abonament