Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak bronić się przed firmą przesyłową w procesie o zasiedzenie

04 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Tomasz Borowiec
 Tomasz Borowiec, radca prawny, kancelaria Tomasz Borowiec – Kancelaria Radcowska w Warszawie
źródło: Rzeczpospolita
Tomasz Borowiec, radca prawny, kancelaria Tomasz Borowiec – Kancelaria Radcowska w Warszawie

Każda okoliczność faktyczna, z której przeprowadzający dowód zasiedzenia chce wywodzić skutki prawne, musi być należycie i niezbicie udowodniona. Dokumenty nie mogą nasuwać żadnych wątpliwości

Choć instytucja służebności przesyłu została wprowadzona do kodeksu cywilnego ok. czterech lat temu (dokładnie ustawą z 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, oraz niektórych innych ustaw, DzU z 2008 nr 116, poz. 731), to status prawny wielu linii przesyłowych, w szczególności energii elektrycznej, gazu, kanalizacji, w dalszym ciągu pozostaje nieuregulowany.

Coraz bardziej wzrasta jednocześnie świadomość wśród obywateli przysługujących im praw w związku z przebiegającymi przez ich grunty liniami przesyłowymi. Stąd też coraz więcej prowadzonych jest przed sądami postępowań o ustanowienie służebności przesyłu za wynagrodzeniem oraz o zapłatę za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

Tylko na pierwszy rzut oka

Przedsiębiorstwa energetyczne przeważnie jako linię obrony przyjmują, że doszło do zasiedzenia przez nie nieruchomości, na których są urządzenia przesyłowe, w związku z czym właścicielowi danej nieruchomości nie należy się wynagrodzenie.

Choć wiele słupów energetycznych rzeczywiście stoi na nieruchomościach przez okres na pierwszy rzut oka umożliwiający, zgodnie z kodeksem cywilnym, ich zasiedzenie (okres 20 lat przy posiadaniu samoistnym w dobrej wierze oraz okres 30 lat przy posiadaniu samoistnym w złej wierze), to w przypadku linii przesyłowych zasiedzenie nie jest jednak takie oczywiste.

Właściciele nieruchomości, na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9453

Wydanie: 9453

Spis treści
Zamów abonament