Gdy poczta zawiedzie, dyscyplinarne rozstanie nie od razu
Błąd szefa polegający na równoczesnym wysłaniu pracownikowi wypowiedzenia ze świadectwem pracy oznacza, że ten drugi dokument trzeba będzie rychło poprawić
- Kierowca został zwolniony dyscyplinarnie z pracy, bo pod wpływem alkoholu pobił trzech innych kolegów. Wymówienie wysłaliśmy mu pocztą razem ze świadectwem pracy. Niestety przed Bożym Narodzeniem doręczyciele działali tak, że wymówienie dotarło do niego z dwutygodniowym opóźnieniem. Teraz szofer żąda sprostowania świadectwa pracy, bo nie pamięta, żeby kogoś pobił. Czy na podstawie informacji od osób, które poturbował, można go zwolnić dyscyplinarnie? Czy przed wysłaniem wymówienia należało go o tym poinformować, np. telefonicznie? – pyta czytelniczka.
Pracodawca nie ma obowiązku informować pracownika o zamiarze rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z jego winy. Może ograniczyć się do wręczenia mu pisemnego oświadczenia w tej sprawie, wskazując przyczynę uzasadniającą skorzystanie z trybu uregulowanego w art. 52 § 1 k.p.
Należy jednak pamiętać, że w razie rozwiązania angażu bez wypowiedzenia z winy pracownika datą, z którą dochodzi do tego skutku, jest dzień, kiedy pracownik zapoznał się z treścią oświadczenia pracodawcy. W konsekwencji jedynie przy osobistym wręczaniu oświadczenia o rozwiązaniu umowy bez wymówienia szef może niezwłocznie wydać podwładnemu świadectwo pracy. Dlatego powinien...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta