Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po przejęciu firmy przelew na konto nie musi być taki sam

04 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Gdy zakład przechodzi na innego pracodawcę, niektórzy będą mniej zarabiać. Spodziewać się tego muszą zwłaszcza pracownicy, których stanowiska się dublują.

Na podstawie art. 23¹ k.p. w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Dlatego nowy zakład nie musi zawierać z pracownikami przejmowanej firmy umów o pracę. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 28 września 1990 r. (I PR 251/90).

Jaka przyczyna

Transfer sam w sobie nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy. Ustawodawca zagwarantował więc ciągłość zatrudnienia dla przejmowanej załogi. Nie oznacza to jednak, że wszyscy będą pracować na dotychczasowych zasadach. Nowy szef ma bowiem prawo zmienić warunki pracy i płacy. Taką decyzję wolno mu podjąć nawet pierwszego dnia po transferze, choć przyczyną nie może być sam fakt przejęcia firmy. Powody muszą być inne.

Nowe propozycje dla zleceniobiorców

Inaczej jest u...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9453

Wydanie: 9453

Spis treści
Zamów abonament