Jakie są skutki niewykonania zobowiązań w CIT i PIT
Wada jest podstawową przyczyną eliminacji odszkodowań z kosztów. Niekorzystne przepisy nie obejmują przypadków nieterminowego wykonania robót i usług będących przedmiotem kontraktów
Kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w zamkniętym katalogu obu ustaw o podatku dochodowym (PIT i CIT), i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednakże ciężar wskazania owego związku spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.
Trzeba odróżniać
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT i art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.
Powołany przepis określa katalog zamknięty kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i odnosi się do zdarzeń gospodarczych, spowodowanych wadliwością towarów, robót lub wykonanych usług. Analiza powołanego przepisu daje podstawę sądzić, że nie każda kara z tytułu zwłoki będzie pozbawiona możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu. Otóż przepis jest tak sformułowany, że pozostawia lukę dla kary z tytułu nieterminowego wykonania robót i usług...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta