Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miliardowy projekt KGHM

04 lutego 2013 | Ekonomia | Adam Roguski
W szczytowym momencie po terenie budowy będzie krążyć 150 wywrotek do obsługi czterech koparek.  Kopalnia sięgnie prawie kilometra w głąb ziemi – skały będą wysadzane za pomocą materiałów wybuchowych
źródło: Archiwum
W szczytowym momencie po terenie budowy będzie krążyć 150 wywrotek do obsługi czterech koparek. Kopalnia sięgnie prawie kilometra w głąb ziemi – skały będą wysadzane za pomocą materiałów wybuchowych
W pobliżu Sierra Gorda na pustyni Atacama swoje kopalnie mają najwięksi gracze: Antofagasta PLC, BHP Billiton i Codelco.
źródło: Rzeczpospolita
W pobliżu Sierra Gorda na pustyni Atacama swoje kopalnie mają najwięksi gracze: Antofagasta PLC, BHP Billiton i Codelco.

Tysiące ludzi i armia maszyn pracują nad uruchomieniem kopalni miedzi w sercu chilijskiej pustyni. Jest to piąty co do wielkości górniczy projekt na świecie.

adam roguski z Sierra Gorda

Przy bramie wjazdowej na teren budowy kopalni Sierra Gorda w Chile powiewają trzy flagi: chilijska, japońska (koncern Sumitomo ma 45 proc. udziału w joint venture) i – od niedawna – polska. KGHM przejął kontrolę nad 55 proc. udziałów w projekcie prawie rok temu, kupując kanadyjski koncern Quadra FNX za równowartość przeszło 9 mld zł.

– Tu o Polsce mało kto słyszał – mówi bez ogródek Derek White, prezes KGHM International (d. Quadra). Jak na ironię, to nie kto inny jak przybyły w 1838 roku z Polski mineralog i geolog Ignacy Domeyko miał gigantyczny wkład w rozwój badań geologicznych oraz stworzenie nowoczesnego górnictwa w Chile. Ten emigrant, przyjaciel Adama Mickiewicza, był m.in. rektorem Universidad de Chile. Dziesięć lat po przyjeździe otrzymał honorowe obywatelstwo w uznaniu zasług dla tego kraju.

Wielkie liczby

„Gigantyczne" – to słowo klucz dla przedsięwzięcia w Sierra Gorda. Po pierwsze – to piąty pod względem wielkości projekt górniczy na świecie, którego budżet opiewa na 2,9 mld dol. (według bieżącego kursu to 8,92 mld zł). Każdego dnia w budowanym właśnie zakładzie przerabiane będzie 190 tys. ton rudy. Urobek będzie woziło docelowo 150 wywrotek. Nie byle jakich – każda kosztuje około...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9453

Wydanie: 9453

Spis treści
Zamów abonament