Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki etat, takie przekroczenia

04 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Aleksander Kuźniar
Plan i wykonanie pracy w styczniu 2013 r.
źródło: Rzeczpospolita
Plan i wykonanie pracy w styczniu 2013 r.
Styczniowe rozliczenie przy równoważnym systemie czasu pracy
źródło: Rzeczpospolita
Styczniowe rozliczenie przy równoważnym systemie czasu pracy
Aleksander Kuźniar
źródło: Rzeczpospolita
Aleksander Kuźniar

Jeśli wymiar pracy, w jakim jest zatrudniony podwładny, zmieni się w trakcie okresu rozliczeniowego, to godziny nadliczbowe trzeba ustalić i opłacić odrębnie za czas wykonywania zadań na różne etaty

Okres rozliczeniowy to czas, w którym pracodawca (poza pewnymi wyjątkami) powinien rozliczyć się z pracownikiem w zakresie jego czasu pracy, jak i wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. W tym czasie trzeba zatem pracownikowi udzielić tyle dni czy godzin wolnych, aby nie naruszyć obowiązujących norm czasu pracy.

Zakres informacji

Każdego pracownika trzeba poinformować o obowiązującym w firmie i stosowanym w stosunku do niego okresie rozliczeniowym. Taką informację pracodawca zawiera w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy, a gdy takich dokumentów nie posiada – w obwieszczeniu podanym do wiadomości zatrudnionych w sposób przyjęty w zakładzie (art. 150 kodeksu pracy).

Informacja dotycząca długości okresu rozliczeniowego powinna być precyzyjna. Nie można np. w regulaminie pracy używać zwrotu kodeksowego i wskazywać, że: „Pracownicy zakładu są zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym czterech miesięcy". Z takiej informacji pracownik nie dowie się bowiem, czy obowiązujący go okres rozliczeniowy to tydzień, miesiąc czy może cztery miesiące. Dlatego przekaz dotyczący okresu rozliczeniowego musi wskazywać konkretną jego długość bez względu na to, w jakim dokumencie go podano.

W piśmie trzeba też wskazać początkowe i końcowe ramy okresu rozliczeniowego. Pracownik musi wiedzieć, czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9453

Wydanie: 9453

Spis treści
Zamów abonament