Jak zmienić status prawny działki z rolnego na budowlany
Wciąż znaczny odsetek powierzchni miast stanowią grunty rolne. Tymczasem nierzadko mogłyby to być grunty budowlane. Jest na to sposób.
Wyłączenie z mocy prawa
Od 2009 r. ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych nie dotyczy gruntów rolnych wszystkich klas położonych w granicach administracyjnych miast. Nie oznacza to jednak, że ich właściciele mogą pobudować (już od kilku lat) praktycznie wszystko. Nie muszą się tylko ubiegać o zmianę ich przeznaczenia i wyłączenie z produkcji rolnej. Mogą je zaś w dalszym ciągu wykorzystywać na cele rolne i płacić podatek rolny.
Uwaga! Jeżeli przedsiębiorca chce odrolnić grunt, to przede wszystkim powinien się zorientować, czy leży on na terenie objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Inne bowiem zasady obowiązują tam, gdzie plan jest, a inne tam, gdzie go nie ma.
Plan to podstawa
Gdy plan jest, to jego postanowienia decydują o statusie gruntu. Nie zawsze jest taki, jakiego oczekuje inwestor. W takim wypadku jedyne, co może zrobić, to wystąpić do rady miasta lub gminy o zmianę przeznaczenia gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Jeżeli radni nie zechcą przekwalifikować ziemi rolnej na inwestycyjną, to przedsiębiorca musi uzyskać na to zgodę ministra rolnictwa albo marszałka województwa, w zależności od klasy gruntów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta