Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy odpis może być kosztem

04 lutego 2013 | Ekspert księgowego | Marcin Jeremicz

Wierzytelność, która była uprzednio zaliczona do przychodów należnych, a jej nieściągalność została uprawdopodobniona, może pomniejszyć daninę

Według zasady ogólnej, odpisów aktualizujących nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów. Ustawa o CIT wska- zuje jednak przypadki, w których odpisy aktualizujące mogą zostać uznane za koszty podatkowe. Regulacje te określone są w art. 16 ust. 1 pkt 26a ustawy o CIT.

Kosztem uzyskania przychodów są odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości, od tej części należności, która była uprzednio zaliczona na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o CIT do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona na podstawie art. 16 ust. 2a pkt 1 ustawy o CIT.

Dokonując kwalifikacji odpisów aktualizujących pod kątem zaliczenia ich do kosztów podatkowych, należy wziąć pod uwagę art. 12 ust. 3 ustawy o CIT, regulujący zaliczenie należności objętej odpisem aktualizującym do przychodów należnych >patrz ramka.

Dokonując analizy pod kątem tego przepisu warto...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9453

Wydanie: 9453

Spis treści
Zamów abonament