Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Groźba wycieku poufnych danych

14 marca 2013 | Nieruchomości | Barbara Mejssner
Dostęp do urządzenia mobilnego powinien być możliwy wyłącznie po wprowadzeniu hasła lub kodu PIN
autor zdjęcia: Michał Zubrzycki
źródło: Fotorzepa
Dostęp do urządzenia mobilnego powinien być możliwy wyłącznie po wprowadzeniu hasła lub kodu PIN

Urządzenia mobilne | Jeśli przedsiębiorca pozwala pracownikom korzystać z prywatnych tabletów i smartfonów, nie może zapominać, że są to urządzenia wyposażone w system operacyjny. I trzeba je zabezpieczać tam samo jak firmowe desktopy oraz laptopy.

Pracownicy coraz częściej korzystają w firmach z prywatnych urządzeń przenośnych, na przykład smartfonów czy tabletów. Zjawisko to jest zwane konsumeryzacją lub BYOD (Bring Your Own Device). Z jednej strony usprawnia pracę i wspomaga produktywność, ale z drugiej strony niesie wiele zagrożeń.

Jak wynika z raportu Trend Micro, prawie połowa (47 proc.) przedsiębiorstw, zezwalających pracownikom na podłączanie prywatnych urządzeń do firmowej sieci, doświadczyła wycieku danych. Nic więc dziwnego, że w badaniu przeprowadzonym przez Fortinet w ubiegłym roku aż 60 proc. respondentów wyraziło niepokój o bezpieczeństwo danych w sytuacji, gdy pracownicy używają własnego sprzętu mobilnego.

Dbaj o aktualizację systemu

Ważne jest więc, aby wyrażając zgodę na BYOD pamiętać o zabezpieczeniu firmowych informacji, a także samych urządzeń. Szczególną uwagę powinny na to zwrócić małe firmy, w których rzadko wprowadzane są zasady kompleksowej polityki bezpieczeństwa informatycznego.

Wiele problemów wynika z tego, że pracownicy nie zdają sobie sprawy z ryzyka, jakie wiąże się z korzystaniem z urządzeń przenośnych. Nie wiedzą, że odbierając pocztę czy zaglądając do systemów IT zainstalowanych w firmie mogą narazić pracodawcę na utratę wielu wrażliwych danych.

350 tys. unikatowych próbek niebezpiecznego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9486

Wydanie: 9486

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament