Trzeba rozważyć skutki w VAT
Spółka otrzymująca nieruchomość w drodze aportu ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury, dokumentującej tę dostawę, zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z przepisów
Od 1 kwietnia 2009 r. wniesienie do spółki wkładu niepieniężnego (aportu) nie korzysta już ze zwolnienia z VAT. Wyjątkiem jest aport przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, który nie podlega VAT. Wniesienie aportu powoduje jednak obowiązek podatkowy na gruncie podatku od towarów i usług wyłącznie wtedy, gdy wnoszącym wkład jest podatnik VAT działający w charakterze podatnika VAT (art. 15 ustawy VAT).
Przedmiotowo wniesienie aportu podlega VAT, jeśli przedmiotem wkładu jest dostawa podlegająca opodatkowaniu tym podatkiem, wg stawki właściwej dla danej dostawy. W sytuacji, gdy wnoszący wkład niepieniężny jest osobą fizyczną i nie jest podatnikiem VAT, to nie działa przy tej czynności w charakterze podatnika VAT i opodatkowanie nie wystąpi.
Świadczenie wzajemne o określonej kwocie
Podstawą opodatkowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta