Handel także musi się odbywać w specjalnej strefie ekonomicznej
Dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego konieczne jest, by każdy aspekt działalności przedsiębiorcy wykonywany był fizycznie w granicach SSE
Tak orzekł WSA w Gliwicach 19 lutego 2013 r. (I SA/Gl 750/12).
Spółka działa na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie stosownego zezwolenia, obejmującego swoim zakresem w szczególności produkcję maszyn górniczych oraz ich podzespołów. Część z maszyn wyprodukowanych przez spółkę wydzierżawiana jest klientom działającym poza terenem SSE. W niektórych przypadkach maszyny takie podlegają następnie sprzedaży na rzecz klienta. Przedsiębiorca wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym zapytał, czy dochód ze sprzedaży wskazanych produktów będzie dochodem z działalności strefowej, podlegającym zwolnieniu z opodatkowania.
Spółka podniosła, że art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT wskazuje na dwie przesłanki, których spełnienie pozwala zastosować zwolnienie: działalność musi odbywać się na terenie SSE i musi być precyzyjnie określona w zezwoleniu. Zdaniem wnioskodawcy to, że produkty w momencie sprzedaży znajdują się poza terenem SSE nie powinno uniemożliwiać zastosowania zwolnienia. Produkty te zostały bowiem wyprodukowane na terenie strefy i w ramach działalności określonej w posiadanym zezwoleniu.
Organ nie zgodził się z takim stanowiskiem. Wskazał, że posiłkowo należy posłużyć się pojęciem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta