Kiedy sprzedaż korzystniejsza niż aport
Jeśli odpłatne zbycie nieruchomości na rzecz spółki kapitałowej będzie miało miejsce po upływie pięciu lat od końca roku, w którym została ona nabyta, to udziałowiec nie uzyska w ogóle przychodu z tej transakcji
Zamiast wnosić nieruchomość aportem do spółki kapitałowej (z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej), w pewnych okolicznościach bardziej opłaca się ją po prostu sprzedać spółce.
W przypadku wniesienia przez osobę fizyczną aportu w postaci nieruchomości do spółki kapitałowej, osoba ta osiąga przychód w wysokości wartości nominalnej udziałów lub akcji obejmowanych za ten wkład. A jak sytuacja przedstawia się w przypadku sprzedaży nieruchomości spółce? Prześledźmy po kolei skutki podatkowe obydwu transakcji.
Jakie konsekwencje
Skutki podatkowe u nabywcy nieruchomości, czyli w spółce kapitałowej, zarówno w przypadku sprzedaży, jak i wniesienia aportu będą podobne. Ewentualne korzyści podatkowe można zatem rozpatrywać pod kątem zbywcy. Aby więc ustalić, który z wariantów przeniesienia nieruchomości na rzecz spółki jest korzystniejszy, należy przeanalizować skutki wniesienia nieruchomości aportem i skutki sprzedaży nieruchomości u jej zbywcy.
Należy podkreślić, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, analogiczne skutki wystąpią w przypadku następujących źródeł przychodów – z odpłatnego zbycia:
∑ nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
∑ spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta