Jakie są konsekwencje śmierci wspólnika dla losów spółki handlowej
Zgon wspólnika może zdezorganizować funkcjonowanie firmy, jeśli jej umowy nie będą zawierały odpowiednich zapisów zabezpieczających
Zgon wspólnika może zdezorganizować funkcjonowanie firmy, jeśli jej umowy nie będą zawierały odpowiednich zapisów zabezpieczających.
Istotą spółki osobowej jest zaangażowanie wspólników w jej funkcjonowanie. Często jest to wspólnota interesów dwóch lub więcej osób, które wspólnie prowadzą działalność gospodarczą, mając podobne lub uzupełniające się umiejętności istotne dla prowadzenia razem biznesu. Śmierć jednego ze wspólników stawia pod znakiem zapytania sens i możliwość prowadzenia dalszej działalności w sytuacji, gdy jedno z jego ogniw znika. Z drugiej strony prawa wspólnika w spółce to również pewna wartość ekonomiczna, która podlega dziedziczeniu, tak jak reszta majątku.
Trzeba coś postanowić
Próbę pogodzenia interesów pozostałych przy życiu wspólników spółki osobowej i praw spadkobiercy ustawodawca próbuje ustalić w kodeksie spółek handlowych, który prawa te reguluje. Wśród przyczyn rozwiązania spółki jawnej art. 58 k.s.h. wymienia śmierć wspólnika.
Konsekwencja ta wydaje się bardzo rygorystyczna, szczególnie zaś w przypadku gdy spółkę tworzy kilku wspólników. Jasne jest, że spółka przestanie istnieć między dwojgiem wspólników, z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta