Nowe zwolnienie lekarskie, ale nie okres zasiłkowy
Gdy kolejne niezdolności do pracy wywoła ta sama choroba, ich czas trzeba zliczyć do jednego limitu wypłaty zasiłku. Nie ma znaczenia, kto wypłacił wcześniejsze świadczenie
Podjęcie przez pracownika nowego zatrudnienia nie oznacza, że jego wcześniejsze zachorowania zostaną pominięte w prawidłowym naliczeniu okresu zasiłkowego. Gdy niezdolność do pracy z powodu tej samej choroby wystąpi po przerwie nie dłuższej niż 60 dni, trzeba ją wliczyć do tego samego okresu zasiłkowego.
- Od 1 marca br. zatrudniliśmy 40-letniego pracownika na podstawie umowy o pracę. 6 marca w związku z chorobą kardiologiczną trafił do szpitala. Obecnie przedłożył zwolnienie lekarskie na 30 dni (od 6 marca do 4 kwietnia br.). Dokumentując staż pracy przedłożył nam świadectwo pracy na okres zatrudnienia od 1 lutego 2010 r. do 31 stycznia br. Zawiera ono informację o wypłaceniu pracownikowi wynagrodzenia chorobowego za okres od 3 do 31 stycznia br.
Świadectwo wskazuje, że zwolnienie lekarskie było wystawione do 22 lutego br. Dodatkowo pracownik przedłożył zaświadczenie z ZUS, z którego wynika, że w trakcie poprzedniego zatrudnienia jednocześnie prowadził działalność gospodarczą (do 28 lutego br.) i pobierał zasiłek chorobowy od 19 do 22 lutego br.
Jakie świadczenie wypłacić tej osobie i jak mamy ustalić okres zasiłkowy tej osoby? Jeżeli przyczyną poprzednich niezdolności do pracy, za które świadczenia wypłacił poprzedni zakład i ZUS, jest ta sama choroba co obecnie, to należy je wliczyć do jednego okresu zasiłkowego? – pyta czytelnik.
Prawo do świadczeń za czas choroby przysługuje pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta