Jak przeprowadzić modernizację
Budynek dobrze ocieplony jest tańszy w utrzymaniu. Zanim przedsiębiorca rozpocznie prace zmniejszające zużycie energii w obiekcie, musi załatwić wiele formalności
Zbliża się sezon prac budowlanych i remontów. Prawo budowlane przewiduje jednak konieczność załatwieniea wielu formalności przy termomodernizacji. Nie dopełniając ich, popełnia się samowolę. Warto więc o nie zadbać, a poświęcić im trzeba co najmniej miesiąc.
Poniżej 12 metrów
Rodzaj formalności zależy od wysokości budynku. Jeżeli roboty dotyczą obiektów, których wysokość nie przekracza 12 m, wystarczy zgłosić planowane prace staroście. Jeżeli budynek jest wyższy, niezbędne jest już pozwolenie na budowę. Kwestie te reguluje konkretnie art. 29 ust. 2 pkt 4 prawa budowlanego. Uwaga! Czasami budynki ociepla się również w środku. Przede wszystkim dotyczy to obiektów zabytkowych. Także w ich przypadku rodzaj formalności zależy od wysokości budynku. Zgłoszenie jest formą prostszą od pozwolenia. Wymaga przedstawienia staroście wniosku i niezbędnych dokumentów.
Jakie dokumenty przy zgłoszeniu
Przedsiębiorca składa wniosek do starosty, a także:
- oświadczenie o tytule prawnym do dysponowania gruntem, a więc przede wszystkim: chodzi o prawo własności lub użytkowania wieczystego,
- informację o metodzie przeprowadzania prac dociepleniowych. Szkice i rysunki nie są potrzebne.
Następnie trzeba poczekać 30 dni. Jeżeli w tym czasie starosta nie złoży sprzeciwu, można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta