Ochroniarz musi mieć plan
Po 24 godzinach pracy osoba czuwająca nad mieniem musi odpoczywać kolejne 24 godziny. Przysługuje jej wtedy 48, a nie 35 godzin odpoczynku tygodniowego. Można ją też zatrudniać po 8, czy 12 godzin, właściwie rozpisując grafik
Zatrudnionym przy pracach polegających na pilnowaniu mienia lub ochronie osób można przedłużyć dobowy wymiar czasu pracy do 24 godzin w ramach systemu równoważnego (art. 137 kodeksu pracy).
Co do zasady okres rozliczeniowy takiej osoby nie może przekraczać miesiąca. Jednak w szczególnie uzasadnionych przypadkach można go przedłużyć do trzech miesięcy (art. 135 par. 2 k.p.), a gdy chodzi o prace uzależnione od warunków atmosferycznych lub pory roku – nawet do czterech miesięcy.
Co drugi dzień
Do pracowników ochrony zatrudnionych w systemie równoważnym, pozwalającym na planowanie nawet 24-godzinnych dniówek, stosuje się normę ochronną z art. 136 § 2 k.p. W praktyce oznacza to, że bezpośrednio po każdym okresie wykonywania pracy w przedłużonym dobowym wymiarze musi przypadać odpoczynek dobowy, który musi być przynajmniej tak długi jak liczba przepracowanych godzin.
Jeśli więc pracodawca zaplanuje pracownikowi ochrony dobowy wymiar czasu pracy przekraczający 12 godzin, nie może polecić mu pracy po zakończeniu takiej dniówki przez tę samą liczbę godzin, które właśnie przepracował. W większości przypadków oznacza to brak możliwości zaplanowania pracy w kolejnej dobie pracowniczej.
Przykład
Pracownik firmy ochroniarskiej został zatrudniony przy pilnowaniu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta