Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma zwraca koszty związane ze skutkami nieszczęścia

18 marca 2013 | Prawo i praktyka | Leszek Jaworski

Stała lub czasowa niezdolność do pracy może być skutkiem wypadku przy wykonywaniu zadań, gdyż podwładny doznał uszczerbku na zdrowiu

W razie uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia powstaje tzw. szkoda na osobie. Uszkodzenie ciała może polegać na złamaniu lub zwichnięciu kończyny czy odniesieniu rany, a rozstrój zdrowia to zakłócenie funkcjonowania organów człowieka (np. w wyniku zatrucia czy choroby psychicznej).

Uszczerbki te mogą przybrać zarówno postać szkody majątkowej (szkody), jak i niemajątkowej (krzywdy). Pojęcie szkody, jakiej naprawienia może domagać się podwładny, należy rozumieć szeroko. W myśl art. 361 § 2 k.c. naprawienie obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu nie wyrządzono szkody.

Artykuł 444 k.c. wymienia roszczenia, które przysługują poszkodowanemu pracownikowi. Może się zatem domagać od firmy zwrotu wszelkich kosztów wynikających z uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. Warunkiem jest jednak to, aby nie zostały one zrekompensowane świadczeniami uzyskanymi z ustawy wypadkowej.

Wolno mu więc żądać od firmy, żeby wyłożyła z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9489

Wydanie: 9489

Spis treści
Zamów abonament