Kto odpowiada za informacje umieszczane w sieci przez użytkowników
Ustawodawca jednoznacznie już rozstrzygnął, że host provider nie ma obowiązku sprawdzania przechowywanych przez siebie treści
20 lutego 2013 roku zapadł wyrok w sprawie naruszenia dóbr osobistych operatora serwisu społecznościowego chomikuj.pl w związku z informacją opublikowaną na stronie internetowej Polskiej Izby Książki.
Wbrew pozorom przedmiot powstałego sporu nie wyczerpuje się w kwestii samego naruszenia dóbr osobistych, lecz dotyczy również (a może właśnie przede wszystkim) przywileju ograniczenia odpowiedzialności dostawców usług internetowych za treści użytkowników. Jak do tej pory ta problematyka nie doczekała się głębszej analizy w polskim orzecznictwie. Prawomocne rozstrzygnięcie wspomnianej sprawy może więc mieć istotne znaczenie dla wszystkich serwisów społecznościowych skierowanych do polskich użytkowników internetu.
Serwisy społecznościowe stanowią szczególny przykład działalności e-commerce, z uwagi na to, że przedmiotem usługi świadczonej w ramach takich serwisów jest przechowywanie treści użytkowników.
Pośrednik w przesyłaniu
Usługa ta określana jest mianem hostingu i stanowi, obok zwykłego przesyłu (mere conduit, np. usługi dostępu do internetu) oraz cachingu (krótkotrwałe przechowywanie danych w celu ułatwienia ponownego dostępu), przykład działalności pośredników w przesyłaniu treści (intermediary service providers). W tej grupie to jednak hosting wiąże się z największym ryzykiem prawnym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta