Biznesmen sam decyduje, ile płaci
Jeżeli wskazana przez przedsiębiorcę podstawa wymiaru należności na ubezpieczenie chorobowe mieści się w ustawowych granicach, to ZUS nie może jej kwestionować
Przepisy dają osobom prowadzącym działalność gospodarczą pewien wpływ na ustalenie wysokości podstawy wymiaru składek na ZUS, a przez to i na wysokość samych składek. Dotyczy to zarówno ubezpieczeń społecznych, w tym ubezpieczenia chorobowego, jak i ubezpieczenia zdrowotnego.
Ogólne zasady
Na gruncie prawa ubezpieczeń społecznych za prowadzących działalność gospodarczą uważa się nie tylko osoby mające firmy na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub szczególnych. Są to również:
- twórcy i artyści,
- osoby prowadzące działalność w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów podatkowych,
- wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o.,
- wspólnicy spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich,
- osoby prowadzące niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty,
- osoby współpracujące z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących działalność gospodarczą – jeśli nie korzystają z preferencyjnych reguł – stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa niż 60 proc. prognozowanego na dany rok przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Tak stanowi art. 18 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta