Handel zagraniczny z ochroną
Na rynku dostępne są produkty bankowe, które minimalizują ryzyko transakcji z zagranicznym kontrahentem.
Konflikty zbrojne, strajki, klęski żywiołowe, albo po prostu problemy finansowe kontrahenta, to tylko niektóre przykłady ryzyka w handlu zagranicznym, których efektem zazwyczaj jest brak zapłaty za dostarczony towar lub wykonaną usługę. W jaki sposób firma może się przed nimi zabezpieczyć? – Przykładowe instrumenty, które możemy stosować, to: inkaso dokumentowe, akredytywa dokumentowa lub akredytywa zabezpieczająca oraz gwarancja bankowa – wymienia Grzegorz Pojnar z Departamentu Finansowania Handlu BNP Paribas Banku.
Rodzaje zabezpieczenia
Między akredytywą dokumentową a gwarancjami bankowymi jest istotna różnica. Akredytywa jest instrumentem zabezpieczająco-rozliczeniowym, podczas gdy gwarancja ma charakter wyłącznie zabezpieczający.
– Gwarancja zabezpiecza beneficjenta, którym może być albo importer (gwarancja dobrego wykonania kontraktu, zwrotu zaliczki), albo eksporter (gwarancja płatności). Z kolei akredytywa proporcjonalnie chroni obie strony, czyli eksportera od ryzyka płatności, a importera od ryzyka związanego z jakością towaru i terminowością dostaw. Dodatkowo jest ona instrumentem płatniczym – wyjaśnia Anna Gorczyca, dyrektor Biura Sprzedaży Produktów Finansowania Handlu w Banku Pekao.
W przypadku akredytywy bank zabezpiecza płatność ze strony importera, ale tylko wówczas, gdy eksporter przedstawi dokumenty świadczące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta