Podatek odroczony jako element rocznej kalkulacji CIT
Rozpoznawanie przychodów i kosztów w różnych momentach dla celów bilansowych i fiskalnych nie ułatwia pracy księgowym. Obowiązek ustalania wynikających z tego rezerw i aktywów mogą oni jednak wykorzystać do sprawdzenia obliczenia zobowiązania wobec urzędu
Czy kalkulacja podatku odroczonego powinna być elementem kalkulacji dokonywanej w celu złożenia rocznego zeznania CIT-8 w podatku dochodowym od osób prawnych? Zarówno księgowi, jak i doradcy podatkowi mogą się różnić w odpowiedzi na to pytanie. Ci drudzy, ze względu na zakres swojej specjalizacji, często w ogóle nie zajmują się podatkiem odroczonym. Z kolei księgowi zwykle dokonują obliczenia podatku odroczonego w trakcie przygotowywania sprawozdania finansowego, co nierzadko ma miejsce dopiero po złożeniu zeznania CIT-8.
Z praktyki
W dużych firmach obydwoma rodzajami kalkulacji często zajmują się inne osoby. Skutkuje to tym, że kalkulacja podatku odroczonego w wielu przypadkach nie jest elementem kalkulacji CIT. Podatnicy stosujący takie podejście często mają problem z uzgodnieniem obydwu kalkulacji względem siebie i podczas takiego uzgadniania odkrywają błędy jak nie w jednej, to w drugiej kalkulacji. Tymczasem porównanie kalkulacji podatku odroczonego do kalkulacji podatku rzeczywistego jest dodatkowym i bardzo dobrym sposobem na sprawdzenie, czy kwoty ujęte w zeznaniu rocznym są zadeklarowane w prawidłowej wysokości.
Podstawą obliczenia podatku odroczonego jest tzw. wartość bilansowa aktywów i pasywów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta