Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fryzjerka stanie się wróżką

18 marca 2013 | Prawo i praktyka | Leszek Jaworski

Gdy skutki wypadku są tak poważne, że zwiększyły się potrzeby poszkodowanego, może on dopominać się o rentę uzupełniającą. Niewykluczone też, że dostanie wsparcie na zmianę profesji

Jeżeli następstwa uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia mają charakter trwały, poszkodowany ma prawo żądać renty. Jest ona uzasadniona w trzech przypadkach:

- całkowitej lub częściowej utraty przez poszkodowanego zdolności do pracy zarobkowej,

- zwiększenia się jego potrzeb,

- zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość.

Istotą renty uzupełniającej jest rekompensata uszczerbku w dochodach poszkodowanego, który został spowodowany wypadkiem przy pracy. Ma więc zrównać sytuację finansową pracownika z sytuacją hipotetyczną, w której znajdowałby się, gdyby nie doszło do uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia będącego skutkiem wypadku przy pracy.

SN w wyroku z 8 czerwca 2005 r. (V CK 710/04) stwierdził, że renta przysługująca poszkodowanemu, który zachował częściowo zdolność do pracy, powinna odpowiadać różnicy między zarobkami, jakie mógłby osiągać, gdyby nie uległ wypadkowi, a pensją, jaką – w konkretnych warunkach – jest w stanie uzyskać przy wykorzystaniu swojej uszczuplonej zdolności do pracy.

Jeśli poszkodowany w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia utracił całkowicie zdolność do wykonywania pracy, ma prawo do renty w wysokości zarobków, jakie osiągnąłby, gdyby nie utracił zdolności do pracy. Podwładny, który tylko częściowo utracił zdolność do pracy zarobkowej, może więc domagać się wyrównania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9489

Wydanie: 9489

Spis treści
Zamów abonament