Obsługa księgowa funduszy inwestycyjnych jest zwolniona z VAT
Dzięki outsourcingowi instytucje finansowe mogą zminimalizować swoje wydatki. Część z tych usług jest obciążona podatkiem od towarów i usług. Sąd administracyjny w Warszawie uznał jednak, że niesłusznie
W czasach słabszej koniunktury na rynkach akcji i rynku długu coraz trudniej o spektakularne wyniki zarządzania aktywami klientów. W konsekwencji zarządzający zwracają coraz większą uwagę na koszty działalności funduszy. Koszty, jakimi ostatecznie obciążany jest uczestnik funduszu, są istotnym elementem konkurencyjnym. Często decydują one o zakupie przez klienta jednostek uczestnictwa danego funduszu lub o objęciu certyfikatów danego funduszu zamkniętego.
Sposób na optymalizację
Znaczna część funduszy działających na polskim rynku, podążając za trendami europejskimi i światowymi, stara się optymalizować koszty poprzez zlecanie pewnych wyspecjalizowanych usług podmiotom zewnętrznym. Outsourcing pozwala zapewnić wysoką jakość usługi oraz zminimalizować koszty. Taka sama usługa realizowana w ramach struktury wewnętrznej podmiotu zarządzającego (np. towarzystwa funduszy, dalej: TFI) wymaga zaangażowania na stałe dodatkowych zasobów technicznych i ludzkich.
W praktyce najczęściej outsourcowane są specjalistyczne usługi o charakterze administracyjnym, związane bezpośrednio z zarządzaniem funduszami. Jako przykład można wskazać obsługę rachunkowo-księgową funduszy, usługi wyceny jednostek uczestnictwa lub certyfikatów inwestycyjnych, jak również usługi agenta transferowego lub depozytariusza.
Dodatkowe koszty
Zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta