Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co decyduje o uznaniu nieściągalności wierzytelności

18 marca 2013 | Ekspert księgowego | Marcin Szymankiewicz

Pismo od likwidatora przedsiębiorstwa dłużnika o braku aktywów, które mogłyby pokryć jego zobowiązanie, nie wystarczy, aby dochodząca zapłaty firma mogła zaliczyć nieuregulowaną kwotę do kosztów

Z udowodnieniem nieściągalności wierzytelności mamy do czynienia tylko w sytuacji dysponowania przez podatnika ściele określonymi dowodami.

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem:

- wierzytelności, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o CIT zostały zarachowane jako przychody należ- ne i których nieściągalność została udokumentowana w sposób określony w art. 16 ust. 2 ustawy o CIT (zob. art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a ustawy o CIT),

- wierzytelności nieściągalnych, które uprzednio na podstawie art. 14 ustawy o PIT zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została uprawdopodobniona (zob. art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy o PIT).

Uwaga! Wierzytelności mogą zostać zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli nie uległy przedawnieniu, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 20 ustawy o CIT lub art. 23 ust. 1 pkt 17 ustawy o PIT (tak wyrok NSA z 30 listopada 2012 r., II FSK 1433/12).

Konieczne udokumentowanie

Formalnym warunkiem zaliczenia wierzytelności nieściągalnej do kosztów uzyskania przychodów jest należyte udokumentowanie jej nieściągalności.

Stosownie do art. 16 ust. 2 ustawy o CIT i art. 23 ust. 2 ustawy o PIT, do kosztów można zaliczyć te nieściągalne wierzytelności, których...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9489

Wydanie: 9489

Spis treści
Zamów abonament