Czy od zrestrukturyzowanych zobowiązań należą się odsetki
Układ zawarty i zatwierdzony w postępowaniu upadłościowym ma moc przekształcenia zobowiązań i określenia na nowo terminu i sposobu ich zaspokojenia w interesie ogółu wierzycieli
Pytanie o możliwość dochodzenia przez wierzycieli odsetek za opóźnienie (art. 481 kodeksu cywilnego ) od zobowiązań zrestrukturyzowanych układem w postępowaniu upadłościowym narodziło się z chwilą uchylenia art. 272 ust. 2 prawa upadłościowego i naprawczego (co miało miejsce 2 maja 2009 r.).
Przepis ten stanowił – przypomnijmy – że układ w postępowaniu upadłościowym obejmuje odsetki za cały czas opóźnienia. Problem ten mocno podzielił praktykę i teorię prawa upadłościowego i prezentowane są skrajne poglądy w tej kwestii.
Osobiście opowiadam się za stanowiskiem, że w przypadku zawarcia, zatwierdzenia i następnie wykonania układu w postępowaniu upadłościowym wierzycielom nie należą się odsetki od wierzytelności objętych układem. Za takim zapatrywaniem przemawia wiele argumentów (o części z nich poniżej) >patrz ramka.
Trzeba policzyć
Odsetki powstają za każdy dzień opóźnienia w spełnieniu świadczenia pieniężnego. Z kolei zgodnie z treścią art. 272 ust. 1 p.u.n. układ obejmuje wierzytelności powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości dłużnika. Jaki z tego wniosek? Układ nie może obejmować odsetek powstałych po ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu.
Objęcie wierzytelności odsetkowej (za czas po ogłoszeniu upadłości) układem prowadzi do przyjęcia układu sprzecznego z w miarę jasno sprecyzowanym art. 272 ust. 1 p.u.n. Załóżmy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta