Przedsiębiorca może wyznaczyć osobę do kontaktów z kontrolerem
Podatnik nie musi sam uczestniczyć w czynnościach kontrolnych prowadzonych w swojej firmie. Ma prawo scedować te obowiązki na kogoś innego. Takie upoważnienie do występowania w jego imieniu powinno mieć formę pisemną
- Fiskus przeprowadził w mojej firmie kontrolę podatkową. Na szczęście już się skończyła, ale byłem „wykończony" całokształtem kontaktów z urzędnikami. Chciałbym sobie zaoszczędzić nerwów na przyszłość i scedować tę „przyjemność" na moją księgową. Czy mogę upoważnić moje biuro rachunkowe do reprezentowania mnie w zakresie kontroli podatkowej na przyszłość? – pyta czytelnik.
Kontrola podatkowa jest przeprowadzana u podatników przez organy podatkowe pierwszej instancji – w tym przypadku przez naczelnika urzędu skarbowego, a raczej przez upoważnione przez niego osoby.
Celem kontroli jest sprawdzenie, czy kontrolowany podatnik wywiązuje się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Podczas kontroli podatkowej kontrolowany może samodzielnie wykonywać swoje prawa i obowiązki, ale może też – według swojego uznania – podjąć decyzję o powierzeniu reprezentacji w tym zakresie innej osobie.
Trzeba zgłosić organowi
W art. 281a § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) czytamy, że podatnicy mogą wyznaczyć osobę fizyczną, która będzie upoważniona do ich reprezentowania w zakresie kontroli podatkowej. Takie wyznaczenie musi zostać dokonane w formie pisemnej.
Nie wystarczy jednak samo wyznaczenie, gdyż podatnik taką decyzję musi zgłosić organowi podatkowemu, a więc musi dokonać zgłoszenia tej osoby –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta