Gminny plan miejscowy przesądza o wszystkim
Wzniesienie, a nawet rozbudowa budynku lub innych obiektów na nieruchomości mogą być uzależnione od postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Uchwalenie planu miejscowego w przeważającej większości przypadków zależy od władz gminy. Mają one, w szczególności rada gminy, możliwość uchwalenia planu dla wybranej części gminy, jak również rezygnacji z takiego rozwiązania i nie uchwalania go. Można więc znaleźć gminy, które w pełni są objęte planami miejscowymi, w części nimi objęte i takie, w których planów w ogóle nie ma. Brak planu miejscowego przyporządkowanego do danego gruntu oznacza, że jakakolwiek poważniejsza zmiana związana z jego przeznaczeniem (wzniesieniu lub rozbudowa budynku) wymaga uzyskania przez właściciela gruntu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydawanej przez wójta (burmistrza/prezydenta), a następnie pozwolenia na budowę. Brak decyzji o warunkach zabudowy uniemożliwia skuteczne ubieganie się o pozwolenie na budowę.
Gdy w gminie obowiązuje plan...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta