Obniżka pensji zawsze na piśmie
Zmiana warunków pracy wymaga wypowiedzenia wyłącznie wtedy, kiedy jest istotna albo niekorzystna dla pracownika
Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym, a pracodawca – do zatrudniania podwładnego za wynagrodzeniem (art. 22 k.p.). Ten przepis wyznacza istotne elementy stosunku pracy. Do modyfikacji któregokolwiek z nich z zasady potrzebne jest wypowiedzenie zmieniające.
O czym pamiętać
Na podstawie art. 42 k.p. wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli podwładnemu zaproponowano na piśmie nowe warunki. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika podanych warunków pracy lub płacy umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli przed upływem połowy okresu wypowiedzenia zatrudniony nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził na nie zgodę.
Pismo pracodawcy powinno zawierać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta