Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przejście firmy razem z długami

17 maja 2013 | Prawo i praktyka | Małgorzata Kozłowska
źródło: Rzeczpospolita

Jeśli nowy pracodawca przejmuje cały zakład poprzednika, to ta nowa firma odpowiada za zobowiązania ze stosunku pracy. Musi zatem wypłacić nieuregulowane wcześniej pensje. Tak uważa resort pracy

Przejście zakładu pracy wiąże się ze zmianą pracodawcy. Na tego nowego przechodzą wszystkie prawa i obowiązki wynikające ze stosunku pracy dotyczące poprzednika.

Z mocy prawa zatrudnieni stają się automatycznie pracownikami podmiotu przejmującego. Zgodnie z art. 231 § 2 k.p. za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, które powstały przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, solidarnie odpowiadają dotychczasowy i nowy pracodawca.

Przepisy nie regulują natomiast zasad odpowiedzialności, gdy dojdzie do transferu całego zakładu. „Rzeczpospolita" zwróciła się o stanowisko w tej sprawie do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej >patrz ramka.

Problem nie jest odosobniony, czego dowodzi wątpliwość czytelnika. Pisze on, że w lutym 2013 r. doszło do przejęcia spółki jawnej przez spółkę z o.o. Poprzedni pracodawca nie wypłacił załodze wynagrodzenia za 3 miesiące. Teraz pracownicy przejęci przez nowego pracodawcę zastanawiają się, od kogo mogą żądać wypłaty – czy tylko od nowego pracodawcy, czy od obu. Nie mają też pewności, kogo wskazać jako pozwanego, gdy będą wytaczać powództwo.

Po likwidacji tylko nowy obciążony

O tym, kto w razie transferu odpowiada za niewypłacone wynagrodzenie, decyduje to, czy wskutek przejścia całości zakładu dotychczasowy pracodawca został zlikwidowany, czy nie.

Z uzasadnienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9538

Spis treści
Zamów abonament