Czy susz tytoniowy powinien być suchy
Sprzedaż wilgotnych liści tytoniu podatnikowi innemu niż podmiot prowadzący skład podatkowy lub podmiot pośredniczący podlega akcyzie.Obowiązkiem sprzedawcy jest złożenie odpowiedniej deklaracji i uiszczenie należnej daniny
Tak uznała Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 18 marca 2013 r. (IPTPP3/443A-163/12-5/BJ).
Podatnik posiadający status pośredniczącego podmiotu tytoniowego prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której dokonuje sprzedaży całych, wilgotnych liści tytoniu, zamkniętych w worku plastikowym przy użyciu technologii MAP. Zgodnie z wnioskiem, przedmiotowe liście bez przetwarzania przemysłowego nie nadają się do palenia, a ich orientacyjny stopień zawilgocenia wynosi co najmniej 25 proc.
Dodatkowo podatnik zamierza w punktach hurtowej sprzedaży liści tytoniu udostępnić swoim klientom maszyny do cięcia papieru, za pomocą których klienci, po samodzielnym otworzeniu opakowania foliowego z liśćmi tytoniu, będą mieli darmową możliwość zniszczenia zakupionych u podatnika liści. Podatnik uzasadnia udostępnienie maszyn w punktach sprzedaży tym, że nie każdy klient posiada w domu możliwość rozdrobnienia nieprzetworzonych liści tytoniu.
Po stronie podatnika powstała wątpliwość, czy liście tytoniu o orientacyjnym stopniu wilgotności 25 proc. i więcej mogą być uznane za tytoń do palenia lub susz tytoniowy w świetle ustawy o podatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta