Jakie roszczenie odszkodowawcze
Jeśli pełnomocnik świadomie działa bez umocowania lub z przekroczeniem jego zakresu, nie ma podstaw do ograniczania zakresu jego odpowiedzialności za powstałe szkody
Czy pełnomocnik, który działał bez umocowania lub z przekroczeniem jego granic odpowiada bez ograniczeń za wyrządzoną szkodę? Na takie pytanie udzielił odpowiedzi Sąd Najwyższy w wyroku z 18 marca 2010 roku, V CSK 319/09 (OSP z. 2 poz. 16), stwierdzając:
„Pełnomocnik, który w sposób zawiniony zawarł bez umocowania umowę przedwstępną sprzedaży lokalu, jest obowiązany do naprawienia szkody nie tylko w granicach ujemnego interesu umownego (art. 103 § 1 k.c.), ale również na podstawie art. 415 k.c. w zw. z art. 361 k.c.".
Ten wyrok Sądu Najwyższego odnosi się do istotnej i budzącej wątpliwości kwestii zakresu odpowiedzialności tzw. falsus procuratora (tj. pełnomocnika działającego bez umocowania lub z przekroczeniem jego zakresu) za szkodę wyrządzoną innej stronie niż ta, w imieniu której działał.
Odpowiedzialność falsus procuratora uregulowana jest co do zasady w art. 103 § 3 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z przepisem, falsus procurator obowiązany jest zwrócić drugiej stronie umowy, to co otrzymał w jej wykonaniu oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta