Działalność socjalną można prowadzić razem z inną firmą
Odpisy na zakładowy fundusz mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy, jeżeli środki pieniężne zostaną faktycznie przekazane na wyodrębniony rachunek bankowy
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika. Kosztem uzyskania przychodów są jednak odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu. Tak stanowi art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy o CIT i art. 23 ust. 7 lit. b ustawy o PIT.
Dwa warunki
Zatem odpisy i zwiększenia na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych mogą być kosztem uzyskania przychodów, jeżeli:
∑ zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy oraz
∑ środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek funduszu.
Warunki te muszą być spełnione łącznie (interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 26 listopada 2010 r., ILPB3/423-731/10-3/EK; interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 14 maja 2010 r., IPPB5/423-151/10-2/AJ).
Środkami ZFŚS administruje pracodawca (art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta