Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Okres rozliczeniowy, w którym plan zadań jest najlepszy

24 czerwca 2013 | Prawo i praktyka | Łukasz Prasołek
Łukasz Prasołek
źródło: Rzeczpospolita
Łukasz Prasołek

Dla wielu firm możliwość uelastycznienia czasu pracy jest kluczowym zagadnieniem. W ten sposób udaje im się ograniczyć liczbę nadgodzin w okresach przewidywanego zwiększenia wysiłku załogi

Wybór stosowanego w firmie okresu rozliczeniowego i systemu czasu pracy ma dla firmy ogromne znaczenie. Przesądza o stopniu elastyczności planowania godzin wykonywania obowiązków przez pracowników.

Nie licz tygodniami

Ustawodawca dopuszcza możliwość stosowania okresów rozliczeniowych stanowiących wielokrotność tygodnia lub miesiąca. Czterotygodniowy okres rozliczeniowy obowiązuje z mocy prawa pracowników zatrudnionych przy pracach w ruchu ciągłym (art. 138 § 1 k.p.). Niemniej powszechnie przyjmuje się, że mogą je też stosować pracodawcy działający w inny sposób. Taka praktyka jest dość popularna w jednostkach sfery budżetowej, gdyż przepisy szczególne przewidują dla nich okresy rozliczeniowe obejmujące do 8 lub 12 tygodni.

Liczenie okresów rozliczeniowych tygodniami rodzi jednak poważne problemy natury praktycznej. Nie pokrywają się one bowiem z terminami wypłat wynagrodzenia, które muszą występować co najmniej raz w miesiącu (art. 85 § 1 k.p.). W efekcie obliczając pensję pracowników, szef musi sumować faktyczny czas pracy z dwóch różnych okresów.

Takie okresy rozliczeniowe nie pokrywają się ponadto z miesiącami kalendarzowymi. W związku z tym służby kadrowe muszą same ustalać wymiar czasu pracy przypadający do przepracowania w konkretnym przedziale czasu, bez możliwości posiłkowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9569

Wydanie: 9569

Spis treści
Zamów abonament