Różne okoliczności to różne źródła zysku
Przychody powstałe w wyniku umorzenia akcji spółki komandytowo-akcyjnej podlegają PIT na różnych zasadach, w zależności od tego, czy miało ono charakter dobrowolny, czy przymusowy
Podatniczka jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że nie wyklucza dobrowolnego lub przymusowego umorzenia posiadanych akcji za wynagrodzeniem.
Zapytała o skutki podatkowe umorzenia akcji za wynagrodzeniem na gruncie PIT. Fiskus odpowiedział, że podstawowe znaczenie dla sprawy ma sposób umorzenia akcji. Pierwszy z nich, tj. umorzenie dobrowolne akcji, następuje w drodze ich zbycia. Stąd też przychód powstały w związku z dobrowolnym umorzeniem akcji należy zaliczyć do przychodu z kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT).
Natomiast przymusowe umorzenie akcji nie następuje w drodze odpłatnego zbycia. Powstały w jego wyniku przychód należy zakwalifikować do praw majątkowych (art. 18 ustawy o PIT). Organ wyjaśnił, że przez prawa majątkowe należy rozumieć prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta