Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dopłaty w spółce z o.o. – jak zaksięgować i gdzie wykazać

24 czerwca 2013 | Ekspert księgowego

Kwoty należne spółce od wspólników na mocy uchwały ewidenconuje się na kontach innych należności oraz – drugostronnie – na koncie kapitału rezerwowego.

Jedną z możliwości dofinansowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest wnoszenie przez wspólników dopłat. Taką instytucję ustanawia art. 177 kodeksu spółek handlowych. Stanowi on, że umowa spółki może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału.

Dopłaty powinny być nakładane i uiszczane przez wspólników równomiernie w stosunku do ich udziałów. Wysokość i terminy dopłat oznaczane są w miarę potrzeby uchwałą wspólników.

Jeżeli wniesione dopłaty nie są niezbędne do pokrycia wykazanej w sprawozdaniu finansowym straty, to mogą być zwracane wspólnikom. Zwrot może nastąpić po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia o zamierzonym zwrocie w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki. Zwrot powinien być dokonany równomiernie wszystkim wspólnikom.

Bez wpływu na wskaźniki zadłużenia

Dopłaty są wygodną formą trwałego bądź czasowego dofinansowania działalności spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przez wspólników. Zasadniczą ich zaletą jest to, że w sprawozdawczości finansowej spółki są one wykazywane jako element...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9569

Wydanie: 9569

Spis treści
Zamów abonament