W sporze z fiskusem podatnik może korzystać z licznych argumentów
Warto odwoływać się od niekorzystnych decyzji podatkowych. Strona dysponuje bowiem szeroką gamą środków służących przekonaniu organu bądź sądu do swoich racji
Spór z organem podatkowym to czasem wynik celowego działania (np. ryzykownej optymalizacji podatkowej) lub niedostatecznej znajomości przepisów. Jednak najczęstszą przyczyną sporów jest stosowanie odmiennej wykładni niejasnych przepisów prawa podatkowego.
Urzędy rzadko prezentują poglądy korzystne dla podatnika, a ich działania – szczególnie w dobie kryzysu i malejących wpływów budżetowych – nacechowane są tendencją do profiskalnej wykładni przepisów.
Tymczasem z danych statystycznych wynika, że podatnicy, mimo iż niejednokrotnie mogliby dowieść swoich racji, stosunkowo rzadko odwołują się od decyzji organów podatkowych do wyższych instancji czy do sądów administracyjnych. W naszej ocenie podatnicy powinni mieć świadomość, że w sporach z organami podatkowymi mogą posługiwać się licznymi argumentami, które warto stosować, aby zmienić niekorzystne dla nich stanowisko fiskusa.
W zależności od rodzaju sprawy spornej warto odwołać się do przepisów ordynacji podatkowej, konstytucji, traktatów wspólnotowych lub dyrektyw oraz orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE. Częstokroć istotne są także klasyfikacje statystyczne i ich urzędowe wyjaśnienia.
Naruszenie zasad
Jeśli uzasadnienie decyzji organu jest wewnętrznie sprzeczne, lakoniczne lub nieodnoszące się do argumentacji strony, dochodzi do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta