Kto dostanie dopłatę i nie będzie jej zwracał
Pracodawca może się starać o dofinansowanie do pensji zatrudnianej osoby niepełnosprawnej, jeśli terminowo wypłaca wynagrodzenie i reguluje należne od niego składki oraz podatek – przypomina Edyta Sieradzka, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
- Zatrudniliśmy pracownika niepełnosprawnego w stopniu znacznym, który jest zatrudniony jeszcze w innej firmie, ale do końca czerwca jest tam na urlopie bezpłatnym. Czy możemy wystąpić o dofinansowanie do pensji za maj tej osoby w naszym zakładzie?
Tak
Dofinansowanie należy się w tym przypadku pracodawcy, który zatrudnił niepełnosprawnego jako drugi, ponieważ w pierwszym zakładzie pracy osoba ta przebywa obecnie na urlopie bezpłatnym. Oczywiście ważne jest, aby zostały spełnione dodatkowe wymagania wymienione w art. 26a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji), tj. m.in. został ustalony na niego efekt zachęty, wypłata jego wynagrodzenia za maj została przekazana na jego konto bankowe lub przekazem pocztowym, terminowo zostały poniesione za niego koszty płacy.
W czasie urlopu bezpłatnego pierwszy pracodawca niepełnosprawnej osoby nie może jej wliczać do wskaźników zatrudnienia. Tym bardziej nie może uzyskiwać na nią dofinansowania z PFRON, ponieważ w tym okresie nie ponosi za tego pracownika kosztów płacy.
- Firma jest pracodawcą z tzw. otwartego rynku. Czy należy nam się dofinansowanie do wynagrodzeń w sytuacji, gdy:
1. wynagrodzenie np. za maj 2013 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta