Kiedy fiskus oszacuje obrót powiązanych podmiotów
Organ ma prawo określić podstawę opodatkowania zgodnie z wartością rynkową wynagrodzenia z tytułu świadczonych usług lub dostawy towarów, gdy wśród członków podatkowej grupy kapitałowej są spółki mające ograniczone prawo do odliczenia VAT
Tak wynika z wyroku WSA w Krakowie z 28 maja 2013 r. (I SA/Kr 514/13).
Spółka planuje utworzyć podatkową grupę kapitałową (dalej: PGK) i zgodnie z art. 11 ust. 8 ustawy o CIT stosować w ramach grupy ceny odbiegające od cen rynkowych.
W ramach zawieranych transakcji spółka (wnioskodawca) będzie miała pełne prawo do odliczenia VAT, natomiast inne spółki, z którymi będą dokonywane transakcje, takiego prawa nie będą mieć. Zdaniem spółki art. 32 ustawy o VAT, który pozwala organowi podatkowemu na określenie wysokości obrotu na podstawie wartości rynkowej, nie może mieć zastosowania do PGK, gdyż jego zastosowanie prowadziłoby do sytuacji, w której korzystanie z jednego uprawnienia (art. 11 ust. 8 ustawy o CIT) oznaczałoby negatywne konsekwencje na gruncie ustawy o VAT.
Organ podatkowy w wydanej interpretacji uznał, że nie można przekładać zasad z ustawy o CIT na inne ustawy. PGK to pojęcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta