Wczorajsze metody nie wystarczą na jutro
Trzeba uwzględniać doświadczenia z przeszłości, jednak powrót na ścieżkę wzrostu wymaga, aby zamiast kopiowania istniejących strategii i modeli zarządzania, szukać własnych dróg – pisze prezes PKN Orlen.
W każdym załamaniu są widoczne zalążki nowego ładu. Sztuka przetrwania polega na tym, by je umieć znaleźć. Mistrzostwo natomiast można osiągnąć, gdy potrafi się je umiejętnie kształtować, by z kryzysu wyjść na mocniejszą pozycję. W Polsce takim zalążkiem jest szansa, jaką tworzą nowoczesne technologie wydobycia gazu i ropy ze źródeł niekonwencjonalnych.
W ostatnich 20 latach głównym czynnikiem ograniczania skrajnego ubóstwa na świecie był z jednej strony rozkwit gospodarek krajów rozwijających się, a z drugiej postępująca globalizacja. Według najnowszych danych liczba osób, które są zmuszone przeżyć za mniej niż jednego dolara dziennie, spadła aż o miliard. Ale łączenie się ekosystemów regionów i krajów, które wcześniej nie miały ze sobą wiele wspólnego, ma też drugą twarz. Niepożądane zdarzenia w jednym miejscu często wywołują katastrofalne skutki w innych regionach. To właśnie powód, dla którego od 2008 r. na całym świecie odczuwalna jest gospodarcza, społeczna i polityczna nerwowość, pobudzana kolejnymi odsłonami kryzysu.
Nikt nie wymyślił lekarstwa na to niekorzystne pokłosie globalizacji. W najbliższych latach czekają nas więc kolejne zawirowania makroekonomiczne. Dlatego dziś jak nigdy wcześniej liderzy reprezentujący wszystkie sfery życia muszą oprzeć się pokusie podejmowania działań będących prostą reakcją na „tu i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta